Szczecin, Al. Powstańców Wlkp. 72 bud. 18, teren szpitala na Pomorzanach

Poradnia Ortodoncji

SPECYFIKA PORADNI ORTODONTYCZNEJ

Ortodoncja współczesna stwarza możliwości leczenia wad zgryzu nie tylko u dzieci i młodzieży, ale także u osób dorosłych. Leczenie dorosłych jest możliwe dzięki zastosowaniu stałych aparatów ortodontycznych mocowanych bezpośrednio na zęby i użytkowanych do czasu wyleczenia wady zgryzu. Czasami leczenie ortodontyczne jest wstępnym etapem u pacjentów leczonych protetycznie lub implantologicznie.

Korygowanie wad zębowych i zgryzowych wykonuje się za pomocą aparatów ortodontycznych. Wykorzystując działanie sił na zęby i szczęki można spowodować przesunięcia zębów oraz nadać szczękom określony kierunek wzrostu. W leczeniu ortodontycznym stosowane są dwa podstawowe rodzaje aparatów tj.:

  • aparaty zdejmowane;
  • aparaty stałe.

Aparaty zdejmowane

Są to aparaty wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. Najskuteczniej działają one u dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Można je również stosować u starszych dzieci i młodzieży-ale jedynie do korygowania niewielkich wad zgryzu. W zależności od wady zgryzu stosuje się również modyfikacje aparatów.

Czas leczenia aparatami zdejmowanymi jest uzależniony od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz ilości godzin, które przeznacza pacjent na noszenie aparatu. Noszenie ich tylko w nocy jest niewystarczające. Aby oczekiwać skutecznych efektów leczenia, aparat należy nosić 6-10 godzin w ciągu dnia oraz całą noc.

Aparaty stałe

Aparat taki składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejane przez lekarza do zębów. Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który działa na zęby z pewną z góry zaplanowaną siłą. Dzięki temu istnieje możliwość przesuwania i ustawiania zębów w prawidłowym zgryzie.

Wiek pacjenta nie jest przeszkodą w leczeniu aparatami stałymi, gdyż stosowane są nawet u 40- i 50-latków. Jedynym ograniczeniem jest dzisiaj stan zdrowia zębów, dziąseł oraz kości wokół nich.

Dlaczego powinniśmy leczyć się ortodontycznie?

Krzywe zęby to nie tylko problem estetyki. Wady zgryzu mają poważny wpływ na stan uzębienia. Nieprawidłowe ustawienie zębów utrudnia dokładne ich oczyszczanie, co sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. Z jednej strony może to być przyczyną próchnicy, z drugiej prowadzi do rozwoju chorób przyzębia. Niewłaściwy układ zębów to nieprawidłowy rozkład sił, działających podczas żucia na szczęki, co także sprzyja parodontozie. Dlatego warto pomyśleć o leczeniu ortodontycznym póki nie jest jeszcze za późno.

Na szczęście większość wad zgryzu można skutecznie wyleczyć.

W Poradni leczenie zębów prowadzą również studenci stomatologii pod nadzorem lekarzy specjalistów.

Skład osobowy Poradni Ortodoncji

Kierownik Poradni:
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Woźniak

Lekarze specjaliści:
dr n. med. Hanna Bielawska-Victorini
dr n. med. Katarzyna Brykczyńska-Wcisło
dr n. med. Agata Budzyńska
lek. dent. Agata Janiak
dr n. med. Beata Rucińska-Grygiel
dr hab.n.med. Liliana Szyszka-Sommerfeld
dr n. med. Paweł Tsynkel

Lekarze:
lek. dent. Elżbieta Griszczenko
lek. dent. Beata Jeziorska

Lekarze w trakcie specjalizacji:
lek. dent. Patrycja Bartkowska
lek. dent. Kinga Popielarczyk
lek. dent. Alicja Czoch

Doktoranci:
lek. dent. Jacek Świtała

Personel średni:
Marta Karczyńska - starsza higienistka stomatologiczna - koordynator personelu średniego
Aleksandra Piskorska - higienistka stomatologiczna
Dorota Pawelczyk - higienistka stomatologiczna
Beata Rozbicka - higienistka stomatologiczna
Jagoda Rucińska - rejestratorka medyczna

Poradnia Ortodoncji

Rejestracja